Pečení bez hranic, klidně i ve stovce

13. 10. 2021 v 15:50 hodin

Pani Vincórkova ve sto letech peče a eště si ô teho zpivá. Nô nenaštvalo bê vás to :-) ?

Ze Sobêsôk, s reportem Yvonê Andělové – Negdo je ôž v mládi staré, negdo zas má vitalitê na rozdáváni. Stoletá pani Jarmila Vincórkova z Domova pro seniorê (DPS) v Soběsôkách je jednó z côkrářek, kery okřtilê novó kôchêň.

Pani ředitelka DPS Soběsôkê Yvona Andělova nám nampsala: „Paní Jarmila je skvělá – vstává a jde spát s písničkou, nikdy se nemračí, je spokojená a vděčná za vše. Ráda si čte knihy, luští křížovky, ráda hraje Bingo, zajímají ji besedy a povídání, cvičení paměti, bedlivě sleduje politiku se slovy: „Chci vědět, co s námi bude!“ A tož je jasny, že nejaky morósê, keři só ôž mladi-staři muže tak akorát naštvat. Ale to mêslimê fčêlka přêrozeně ze srandê a elánô pani Vincórkové rozhodně fandimê.

Přêdávámê takê dodatečnó gratulacô, ať se má v té dalši stovce lip, než v té prvni. Pani ředitelka nám eště prozradila, že jubilantka během žêvota zažêla gdovijaky peripetie, a tož si klid a pohodô rozhodně zaslóži.

Né jenom o pani Vincórkové nám Yvona Andělova napsala v krátkym přispěvkô a přêdala jako dukaz ê nejaky fotkê.

Pečení bez hranic, klidně i ve stovce

Milé překvapení čekalo už začátkem prázdnin na obyvatele seniorského domova v Soběsukách. Radost z něj má i naše jubilantka paní Vincourková, která se v srpnu dožila rovné stovky a pro níž je pečení její celoživotní láska i poslání.
V přízemí domova vzniklo stavební úpravou nové zázemí  pro konání volnočasových aktivit a setkávání. Původní název Kavárnička sice této místnosti ze zvyku zůstal, prostor jako takový ale zcela změnil svou tvář, zčásti i účel. Před 20 lety měl přitom sloužit jako kadeřnictví původním obyvatelům domova, k tomu ale nikdy nedošlo.
Nové místo bude lépe sloužit pro volnočasové aktivity a společenská setkání jako jsou arteterapie, rukodělné práce, ale především jako místo pro výrobu nejrůznějších laskomin a sladkého pokušení, nebo jen na kafíčko a na slovíčko.
Místnosti vévodí krásná plně vybavená kuchyňská linka, na jejíž vybavení přispěli manželé Paulinovi. Pravidelná, takřka každoměsíční aktivita Pečení s Lenkou dostala své důstojné zázemí, nezávislé na zdejší kuchyni.
Paní Vincourková patří k řádce žen, které chtějí a umí s pomocí personálu kouzlit malá sladká potěšení. K pečení se dostala v útlém věku. Rodinná cukrárna Dvorských, do níž se narodila, kdysi patřila v Prostějově k těm oblíbeným a vyhlášeným. Sama paní Vincourková se dodnes s chutí účastní aktivit pořádaných v domově, pečení nevyjímaje. Navíc Ježíškova vnoučata splnila její velké přání a jako předdárek jí poslala nový robot, který už pár měsíců slouží k přípravě dobrot.
Zdejší klientky (muži spíš ochutnávají) se tak nyní mohou kdykoli pustit do pečení či vaření. S výrobky se pak příležitostně rády dělí i s ostatními klientkami a klienty.
Zatím se „jede“ vesměs jen na „sladko“, aktivizační pracovnice a její pomocnice na nátlak nás „masařů“ prý s podzimem a svatým Martinem chystají i něco od masa…  Tak se budeme těšit!
A třeba Ježíšek donese ještě jeden dárek do místnosti – když jde o tu kavárničku, tedy nějaký hezký kávovar?

Yvona Andělová, ředitelka

top